Türk Doktorun Araştırması ABD’de Yayınlandı

Türk doktor Doç. Dr. Ercan Baştu’nun tüp bebek ile alakalı araştırması Amerikan Üreme ve Araştırma Derneği fotoğrafı dergisinde yayınlandı.

Tüp bebek tedavisinde tekrarlayan başarısızlıkları inceleyen Doç. Dr. Ercan Baştu, nedensiz şekilde embriyonun tutunamamasında rahmin iç dokusunu inceledi.

İyi kalite embriyonun rahme tutunamamasının ve gebeil oluşamamasının sık karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Acıbadem Fulya Tüp Bebek ve Endometriozis Merkezi’nden Doç.Dr. Ercan Baştu, 24’er kişilik 2 gruptan oluşan ve toplam 48 kişinin katılmış olduğu bir araştırma gerçekleştirdiklerini belirtti ve şunları söyledi: “Araştırmamızda iki grubu karşılaştırdık.

Birinci grupta en az iki kez tüp bebek tedavisi sonucu, oluşan daha sağlıklı embriyonun kadın rahmine sebepsiz olarak tutunamayan hastaları dahil ettik. Diğer karşılaştırdığımız gruba ise doğal yollarla gebe kalmış ve doğum yapmış daha sağlıklı kadınları dahil ettik.”

MOLEKÜLER DÜZEYDE TEDAVİ ÜSTÜNDE ÇALIŞILIYOR
Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. John Yeh ile birlikte araştırmayı yürüttüklerini belirten Doç. Dr. Baştu, araştırmanın Amerikan Üreme Araştırma Derneği’nin (Society for Reproductive Investigation) fotoğrafı dergisi Reproductive Science’da yayımlandığını belirtti.

Araştırmayla ilgili şunları söyledi: “Şu anda rahim içi bozuk olan moleküler seviyede dokuların tedavisini içeren yeni bir araştırma başlatmak üzereyiz.

Araştırmalar arttıkça var olan klinik bilgilerimizin yüzeysel kalacağını ve pek çok sorunun moleküler seviyede saptanıp çözüleceğini düşünmekteyim.

Başarısız tüp bebek denemelerinin pek çok sebebi var. Bunlara örneğin bayanların yumurtalıklarında çikolata kistleri (endometrioma) olması, yumurtalık rezervlerinin azlığı, rahimlerinde miyom olması, rahim içinde var olabilen yapışıklıklar, tüplerin şişliğini verebiliriz.

Erkeklerde ise spermlerin sayısının azlığı ve spermlerin hareket yavaşlığı, spermlerin şekil bozuklukları gibi nedenler sayılabilir.

Ayrıca hastaların seçtiği tüp bebek merkezindeki embriyoloji laboratuvarının dünya standartlarında olması, bilgi birikimi ve işleyişindeki titizlik de başarıyı etkileyen en önemli nedenlerin başında gelir.

Tekrarlayan başarısızlıklar hem tedavi gören çifti hem bizleri çok üzmektedir. Ancak umutları kaybetmeden detaylı bir değerlendirme ile başarıya ulaşılabilir.

Rahim içi dokunun genetik yapısının incelenmesi, oluşan embriyonun genetik incelenmesi, spermchip yöntemi ile en daha sağlıklı spermin seçilmesi gibi çifte uygun tedavi metotları ile başarıya sonuçlar elde etmek mümkündür.”


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir