Moderna’nın Aşısı “Covid-19 kolu” Adı Verilen Bir Yan Etkiye Yol Açtı

Amerika’de % 94 etkili olduğu açıklanan Moderna’nın corona virüs aşısını yaptıran bazı kişilerin kollarında, ilk enjeksiyondan 7 ile 10 gün sonra dev bir şişlik meydana geldiği görüldü.

“Covid-19 kolu” adı verilen nadir yan etkiye, ağrı ve döküntünün de eşlik ettiği belirtildi. Doktorlar durumun olağandışı olmadığını belirterek, buz ve ateş düşürücü ilaçlarla birkaç gün içerisinde tedavi edilebileceğini açıkladı.

Amerika’li ilaç şirketi Moderna tarafından geliştirmekte olan mRNA’nın aşını yaptıran bazı insanlarda “Covid-19 kolu” olarak isimlendirilen bir yan etkinin görüldüğü belirtildi. Aşının yapıldığı yerde dev bir şişlik olarak görülen reaksiyonun ilk enjeksiyondan 7 ile 10 gün sonra ortaya çıktığı ifade edildi.

Semptomun görüldüğü kişiler, şişliğe dokunduklarında ağrı hissettiklerini, zaman kaşıntı, kızarıklık ve döküntünün eşlik ettiğini söyledi.

“ENDİŞELENECEK BİR ŞEY YOK”
Massachusetts General Hastanesi’nin dermatoloji bölümü direktörü Doktor Esther Freeman, konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada, endişenecek bir durum olmadığını ifade etti. Buz ve ateş dürücü ilaçların kullamıyla şişlik ve kızarıkların birkaç gün içerisinde tedavi edilebileeğini dile getiren Freeman, “İnsanlara bunun bilinen bir fenomen olduğuna dair güvence vermek istiyoruz. Birkaç gün kolunuzda çok büyük bir kırmızı leke olması eğlenceli olmayabilir, ancak gerçek şu ki paniğe gerek yok ve ikinci doz aşınızı yaptırmamak için bir neden yok” dedi.

Freeman, yan etkinin kaynağının henüz bilinmemesine rağmen semptomıun dermatologlar ve alerjistler tarafından “gecikmiş kutanöz aşırı duyarlılık” biçiminde tanımlandığını belirtti.

Öte yandan, bu tür reaksiyonlar, önceden tetanoz, suçiçeği ave MMR (kızamık, kabakulak, kızamıkçık) aşısı olan kişilerde de görüldü. Ancak, Covid-19 kolu, Moderna ile aynı teknolojiyi kullanan diğer mRNA aşısı Pfizer/BioNTech’te görülmedi. Moderna’nın Covid-19 aşısını alan kişilerde görüldü ve klinik deneylerinde bildirildi.

DÜNYADA YALNIZCA 14 KİŞİDE GÖRÜLDÜ
Ancak Freeman bu durumun insanların Moderna yerine Pfizer/BioNtech aşısı olmasının daha güvenliği olduğu manasına gelmediğini söyledi. Şimdiye kadar, global çapta sadece Moderna aşısını yaptıran 14 kişi kolunda dev bir şişlik göründüğünü söyledi.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafında acil kullanımı 19 Aralık’ta onaylanan Moderna aşısı şu an için Amerika dışında, Kanada, AB ülkeleri ve İsrail’de kullanılmaktadır.Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir