İngiliz Aşısı İçin Araştırma: Mutasyona Karşı Sınırlı Koruma

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca tarafından geliştirilen corona virüs aşısının Güney Afrika varyantına karşı sınırlı koruma sağlamış olduğu tespit edildi.

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın geliştirmiş olduğu corona virüs aşısının, Güney Afrika varyantına karşı yalnızca “sınırlı koruma” sağlamış olduğu açıklandı. Mutasyona uyarlanmış aşının sonbahara hazır olabileceği belirtiliyor.

Witwatersrand ve Oxford Üniversiteleri, Güney Afrika’da görülen mutasyonlu virüse karşı AstraZeneca aşısının etkinliğine dair bir çalışma yaptı.

Veriler, aşının Güney Afrika varyantına karşı etkinliğinin büyük oranda azaldığını gösterdi. AstraZeneca’dan yapılan açıklamaya göre, 2 binden fazla deneğin katılmış olduğu çalışmada, aşı uygulanmakta olan hiçbir denek hayatını kaybetmedi veya hastaneye kaldırılmadı.

YENİ UYARLAMA SONBAHARA
Ancak deneklerin büyük çoğunluğu daha sağlıklı bireylerden oluştuğu için, aşının, ağır hastalık ve hastaneye yatışa karşı etkisinin doğru tespit edilemediği belirtildi. Şirket, yeni varyanta uyarlanan aşının, ihtiyaç duyulması halinde sonbaharda teslimat için hazır olacağını açıkladı.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir