Ameliyat İplikleri Üretiminde Türkiyenin Zirvesindeki Firma ‘Doğsan’ Nasıl Kuruldu?

Doğsan‘ın ilmek ilmek dokunan bu hikayesini birlikte okuyalım.

1950
Trabzon Uzun sokaktaki Şifa Eczanesi, M. Kamil Saruhan tarafından işletmektedir. Oğlu Salim Saruhan, baba mesleğini sürdürmek amacıyla Tıp Fakültesi’ni yarım bırakarak Eczacılık Fakültesi’nde eğitim görmeye başlar ve mezun olur olmaz eczanenin işletmesini üstlenir.

1959
Salim Saruhan Trabzon’da Doğu Ecza Deposu’nu kurarak Karadeniz Bölgesi’nde ilaç dağıtımına başlanır.

1965
Saba İlaç’ın kurulması ile insan sağlığı alanında verilen hizmetler tam bir aile geleneğine dönüşür. Saba İlaç çağımızda de Doğsan’ın kardeş kuruluşu olarak piyasasında başarı ile hizmet sunmayı devam ettirmektedir.

1969
Saruhan ailesinin yenilikçi ruhu bu kez ülkenin sağlık piyasasında bir ilki gerçekleştirmeyi planlarını yapmaktadır. Doğsan’ın oluşumuna giden en önemli adımlar bu sene atılır. Bir yıl içinde yatırımlar ve gerekli olan hazırlıklar tamamlanır.

1970
Yapılan hazırlıklar meyvesini verir ve Doğsan Türkiye’deki ilk cerrahi dikiş üretimine katgüt ile başlar. Bu sadece Türkiye’deki değil hemde Ortadoğu ve Balkanlarda da ilk ameliyat ipliği üretimidir. Böylece aile içerisindeki hizmet duyarlılığını yeni bir alana, kuvvetli yaşam bağlarına taşımaktadır.

1986
Katgüt’ün beraberinde sentetik emilmeyen sütürlerin üretimine başlanır.

1993
Özbekistan Cumhuriyeti için kurulmuş olan sütür fabrikası ile Doğsan uzmanlık ve deneyimini ülke sınırları ötesine ulaştırıyor.

2003
Alınan ISO 9002 kalite sistem belgesi ile Doğsan kalitesi sertifikalanmaktadır.

2004
Kalite sertifikalarına ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi belgesi eklenir.
İpek ve Daylon Class 2b ürünlerine 93/42/EEC uygunluk belgesi alınır.

2005
Propilen, Trofilen ve Politer Class 3 ürünlerine 93/42/EEC uygunluk belgesi alınır.

2006
Sentetik emilebilir sütürler; Pegesorb, Pegesorb rapid, Pegelak, Pegelak rapid, Tekmon ve Pedesente ürünlerin üretimine başlanır ve 93/42/EEC uygunluk belgeri alınır.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir