Ağız-Diş Sağlığı Piyasasında Hedef: 800 000 000 Dolar

DİŞSİAD Başkanı Uçar, Türkiye Ağız-Diş Sağlığı Sektörü’nde 2021’de % 20 büyüme öngördüklerini belirterek, “2021 senesini 800 000 000 dolarlık bir işlem hacmiyle kapatacağımızı öngörüyoruz” ifadesini kullandı.

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) Başkanı Erkan Uçar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle sektörün geçen sene 3 aylık bir kapanma dönemi yaşadığını ve pek çok sektörün olduğu gibi ağız diş piyasasının de salgından olumsuz etkilendiğini söyledi.

Covid-19’un ağız-diş sağlığı sektörü üstündeki etkilerinin artarak değil azalarak devam ettiğini dile getiren Uçar, “Özel sektör temmuz ayı itibariyle aşamalı olarak pandemide toplumun sağlığını ve çalışanların sağlıklarını riske etmeyecek şekilde düşük tonda da olsa çalışmaya devam ediyor” dedi.

Salgın nedeniyle sektördeki nakit akışlarının bozulduğuna dikkat çeken Uçar, “Belirli bir dönem çalışamamak, üstüne azar azar aşamalı olarak çalışmaya başlamak. Diğer taraftan kamu alacaklarımız vardı orda gerek çalışmama, gerekse pandemi gerekçesi ile ödemeler dengesinde biraz bizim aleyhimize gelişmeler oldu” biçiminde konuştu.

Uçar, salgınla beraber ortaya çıkan olumsuzluklara ve zorluklara rağmen, sektörde 2021 yılı için % 20 büyüme öngördüklerini belirterek, “2021 senesini 800 000 000 dolarlık bir işlem hacmiyle kapatacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Salgın gibi krizlerde işlem ağız-diş sağlığı piyasasındaki işlem hacminin ortadan kalkmadığını ancak ötelendiğini kaydeden Uçar, “Bizim 2023’e giriş amacımız var. 2023’te işlem hacminin 1 milyar doları bulmasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Uçar, sektördeki yerlilik oranının artırılması amacı ile yapılan çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yerlilik oranımızla ilgili % 5’lerden ölçümlemeye başladığımız % 25’lere kadar giden bir süreç vardı. Bu hala devam ediyor. Biz şu an için pandeminin olumlu etkilerini nasıl sağlarız diye çalışmalar yapıyoruz. Bu duraksama nedeniyle fiyatlar arttı burda biz lehimize nasıl bir sonuç çıkartırız buna çalışmaktayız. DİŞSİAD olarak belirli çalışmalar içine girdik. Dünya dental raporlarını temin ettik geride bıraktığımız aylarda şu an için ekipçe onlar inceleniyor. Dünya ağız-diş sağlığı pazarının durumu nedir? Pandemi sonrasında ne gibi değişiklikler olacak? Bunların haricinde ülkemizdeki özel bir kaç tane araştırma şirketiyle çalışma yapıyoruz.”

“İMPLANT PAZARININ YÜZDE 50’DEN FAZLASI YERLİ”
Türkiye’deki implant pazarının % 50’den fazlasının yerli olduğunu kaydeden Uçar, “Diş implantı konusunda Türkiye gayet önde ve ileridedir.Bunun yanında endodonti ve restoratif alanında da üretim başladı ülkemizde ciddi yatırımlar var. Bunları önce iç pazara sonrasında da dış pazarlara çalışarak ihraç edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

DENTAL MÜZE HAZIRLIĞI
Uçar, İstanbul’da dental müze hazırlığı içerisinde olduklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünyada 7 tane var bu sekizinci olacak. Halkın ağız-diş sağlığına olan ilgisini çekmek üzerine kuruyoruz. Burada ülkemizin ağız-diş sağlığında, tıbbi cihazda ne kadar ilerlediği esasında göstermek için yapıyoruz bunları. Bir yandan üreticilerimizi başka fuarlara götürüyoruz ama esasında dünyanın her yerindeki alıcıları da ülkemize getirmek istiyoruz, dikkat çekmek istiyoruz.

Eğer bu dikkati çekebilirsek üreticilerimizle buluşturabilirsek üretim potansiyelimizi hızlı bir biçimde arttıracağımızı düşünüyoruz.Bir taraftan Sağlık Bakanlığı’yla çalışmaktayız esasında bir pandemi ve ticari gerçekler var. Tıbbi cihaz ürünlerinin bir takım sağlaması gerekli olan protokoller var CE normu gibi. Şimdi dünyada değişen bir CE normu rüzgarı esiyor.

Tıbbi cihaz alanında biz üreticilerimizin sahip oldukları CE’leri korumak ve yeni CE protokolleri ekleyebilmek adına Sağlık Bakanlığı’yla da çalışmalar yaparak ürünlerin geliştirilmesini sağlamaktayız.Bunun önemi nedir? Uzakdoğulu üreticiler bunu sağlayamazsa (ki zorlanacaklar yeni CE normlarında) biz burda birkaç yıl içeresinde daha da ön plana çıkma ihtimalini görüyoruz. Burada ciddi bir potansiyel var.”Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir