Covıd-19’u Tespit Etmek İçin Yüz Maskesi Sensörü Geliştirildi

Nefesimiz, potansiyel olarak COVİD-19’dan sorumlu virüs olan SARS-CoV-2’nin varlığını gösterenler de dahil olmak üzere çok sayıda biyobelirteç içerir.

Virüsle enfekte olanlar, yeni virüsle ilişkili proteinlerin parçalanmasını hızlandıran enzimler olan proteazları solumaya eğilimlidir. Bu, San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki araştırmacıların, bu proteazların ve dolayısı ile COVİD-19 virüsünün varlığını tespit etmek için maskelere takılabilen giyilebilir bir sensör geliştirmeye çalışmasına neden oldu.

Bu projenin baş araştırmacısı olan UC San Diego’da nanomühendislik profesörü Jesse Jokerst, bir basın açıklamasında” pek çok yönden, Maskeler mevcut dünyamız için mükemmel ‘giyilebilir’ sensördür ” dedi.

“Birçok insanın zaten giydiği şeyleri alıyoruz ve onları yeniden uyguluyoruz, bu şekilde yeni enfeksiyonları hızlı ve kolay bir biçimde tanımlayabilir ve savunmasız toplulukları koruyabiliriz.”

Mükemmelleştirme sürecinde olan sensör, küçük bir blister ambalaj bölmesine sahip bir hamilelik testine benzer bir şeritten oluşur. Şeridin yüzeyi ekshalasyon solunumundan parçacıklar toplayacaktır.

Bir test istenildiği zaman, kullanıcı yalnızca özel nanopartikülleri şeridin yüzeyinde bulunabilecek proteazlarla karıştıran blister ambalajı sıkar. Eğer yaparlarsa, renk değişir, bu da proteazların ve dolayısı ile virüsün varlığını gösterir.

Bu teknoloji muhtemelen teşhis uğruna uygun laboratuvar testlerinin yerini almayacaktır, ancak virüsün etkili bir biçimde izlenmesine kesinlikle yardım edecektir.

Araştırmacılar, her bir test şeridinin üretilmesinin yalnızca birkaç sent için mümkün olması gerektiğinden, maliyetin bunu mümkün kılacak kadar düşük olacağına inanıyorlar.


Makaleyi Paylaşın:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir