Görme Engeli Tarih mi oluyor?

İsrail’deki Rabin Tıp Merkezi’ndeki göz cerrahları, ilk yapay korneayı bilateral olarak görme engelli bir hastaya başarı ile implante ettiler. Bandajlar çıkarıldıktan sonra, 78 yaşındaki erkek, aile üyelerini tanıyabildi.

Bu, İsrailli bir firma olan CorNeat Vision tarafından geliştirilen ve insan hücre dışı matrisine benzeyen biyouyumlu bir malzemeye bağlı bir optik bileşenden oluşan bir cihaz sayesinde mümkün oldu.

Bu malzeme biyolojik olarak parçalanmaz, ancak fibroblastları karşılamasına ve yakındaki doğal dokularla kaynaşmasına izin vermek için hem fiziksel yapı hem de biyokimyasal sinyaller sağlar.

Şu anda, hastalıklı ya da hasarlı korneaları olan hastalar, genelde kadavralardan elde edilen transplantları alabilirler. Ancak etrafta dolaşmak için yeterli kornea yok, bu nedenle sentetik bir seçenek kesinlikle hoş bir haber.

Sentetik kornea, kornea malzemesinin ilk uygulamalarından biri olmasına karşın, doku tamirinde ve tıbbi sensörlerin ve iç cihazların implantasyonunda başka önemli uygulamalara sahip olmalıdır.


Makaleyi Paylaşın:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir