Corona Virüs Nefesten Tespit Edilecek! Üstelik Yerli ve Milli

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde dünyada bir öncelikle Covid-19 virüsünü nefes yolu ile tespit edecek cihazın üretimi için hareket geçildi. Virüsü yalnızca 15 saniyede nefes yolu ile tespit edecek cihazın üretimini Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (BANÜ) gerçekleştirecek. TÜBİTAK-MAM sensör üretimi, Çin ise veri desteği sağlayacak.

Balıkesir’de 6 sene önce kurulmuş olan Onyedi Eylül Üniversitesi dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne karşı dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de TÜBİTAK-MAM ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Çin’de ise kısa ismi NSFC olan Çin Doğal Araştırmalar Vakfı’nın partneri olduğu “Nefes yolu ile Covid 19’u tespit edebilecek cihaz” projesi TÜBİTAK’ın onay vermesi ile başladı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi İlyas Özer ve Dr. Öğretim Üyesi Onursal Çetin’in çalışmalarını yürütmüş olduğu projenin tamamlanması ile beraber üretilecek cihazla bir kişinin Covid-19 virüsü taşıyıp taşımadığı yalnızca 15 saniyede nefes yolu ile belirlenecek.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, dünyada benzeri olmayan ve Türk bilim insanlarının çok büyük bir başarıya imza atmaya hazırlandıkları projenin detaylarını paylaştı.

“15 SANİYEDE VİRÜSÜ TESPİT EDEBİLECEK”
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, “Hepimizin malumu olduğu üzere dünyada ve Türkiye’de Covid-19 salgını ciddi anlamda etkisini devam ettirmekte. Dolayısıyla Covid-19 salgınının bertaraf edilmesine yönelik bilim insanları çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Üniversitemiz bilim insanları da bu çerçevede önemli bir projeye imza atacaklar.

Birkaç gün önce TÜBİTAK-MAM üniversitemiz öğretim üyelerinin de içerisinde olduğu önemli bir projeye olur verdi. TÜBİTAK-MAM ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi araştırmacılarının beraber gerçekleştirecekleri Çin’in NSFC yani Çin Doğal Araştırmalar Vakfı’nın da partner olduğu bir projede yer alacağız.

İnsanlık için önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar Covid 19’u tespit etmek sürüntü ya da kan PCR testleri ile gerçekleştirilmekteydi. Öğretim üyelerimizin Çin ve TÜBİTAK ile beraber yapacakları ortak çalışma çerçevesinde bir yıl sonra artık nefes yolu ile da Covid-19’un izlerinin yakalanabileceği hatta % 100’e yakın bir başarıyla tespit edilebileceğini düşünüyoruz. Çalışmalar başlamak üzere. Hem Çin hem de Türkiye tarafı projeyi kabul etti. Hocalarımız kolları sıvadı” dedi.

ALKOLMETRE YÖNTEMİYLE ÇALIŞACAK
Rektör Özdemir üretilecek cihazın alkolmetreye benzer bir teknikle çalışacağını ifade ederek, “Projemizde önemli ortak TÜBİTAK – MAM. Biz de Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olarak partneriz. Maltepe Üniversitesi de var. Bu üç kurum belki de projenin en önemli ayağını gerçekleştirecekler.

Biz projenin cihaz kısmını üreteceğiz. Bu cihaz trafik polislerinin kullanmış olduğu alkolmetreye benzer nefes yolu ile Covid-19’u tespit edecek bir cihaz olarak düşünülebilir. Cihazın sensör kısımlarını TÜBİTAK-MAM üretecek. Biz de üniversite olarak cihaz kısmını üreteceğiz. Çin ise cihazın ve sensörün üretilmesine veri seti ile destek olacak.

Çin de hem Covid-19 hastalarından hem de bu hastalığı taşımayan insanlardan nefes örnekleri toplanarak bunları analiz ederek bu cihazın üretilmesine ve kimyasal izlerin tespit edilmesine destek verecek. Dünya çapında önemli bir proje diye düşünüyoruz.

Bu cihazın bir önemi de yalnızca Covid-19 için değil önümüzdeki senelerde meydana gelebilecek benzer hastalıklarda da tespit için kullanılması sağlanabilecek. 15 saniye içinde cihaz Covid-19’u tespit edebilecek. Biz bu manada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, üniversitelere, teknolojiye ve bilime verdiği değerden dolayı da teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir