Sahte Elon Musk Hesabıyla 270 bin TL Çaldılar

Twitter’da hackledikleri mavi tike sahip hesapta Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın adını ve profil resmini kullanan siber dolandırıcılar, yüzlerce kullanıcının kripto paralarını çaldı.

270 bin TL değerinde bitcoin çalındığını belirten uzmanlar, mavi tik özelliği hesabın gerçek bir şahısye ait olduğunu gösterse de muhtemel hack girişimlerinde bu hesaplardan yapılan yanıltıcı paylaşımların daha çok inandırıcı olduğunu söyleyerek benzer siber dolandırıcılıklara karşı uyarıyor.

Donald Trump’ın 2020 Amerika başkanlık seçimleri ile alakalı tweetlerinin yanıt bölümünde kripto para dolandırıcılığı yapan doğrulanmış sahte bir “Elon Musk” hesabı dikkat çekti. Twitter’da hackledikleri mavi tike sahip hesapta, Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın adını ve profil resmini kullanan siber dolandırıcılar, 270 bin TL değerinde bitcoin çaldı.

Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, mavi tik özelliği hesabın gerçek bir şahısye ait olduğunu gösterse de muhtemel hack girişimlerinde bu hesaplardan yapılan yanıltıcı paylaşımların daha inandırıcı olduğunu söyleyerek benzer siber dolandırıcılıklara karşı uyarıyor.

270 Bin TL Çaldılar
Siber dolandırıcılar Business Chicks CEO’su Emma Isaacs’in mavi tike sahip onaylanmış hesabını ele geçirdikten sonra hesabın ismini ve profil resmini Elon Musk’ın ismi ve profil resmiyla değiştirdi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın paylaşımına bu hesapla yanıt bırakan dolandırıcılar, erken davranan kullanıcılara kripto para hediye edeceklerini iddia ettiler.

Söz konusu paylaşımda bir web sitesi linkine yer veren dolandırıcılar, 270 bin TL’ye denk gelen 32 bin dolar değerinde bitcoin çaldılar. Amaçlarına ulaşan dolandırıcılar kısa süre içerisinde web sitesini kapatıp kayıplara karıştı.

€Mavi Tike Sahip Onaylanmış Hesaplara da Dikkat Edilmeli
Geçtiğimiz Temmuz ayında da 17 yaşındaki bir bilgisayar korsanı ve siber suç ortaklarının, Elon Musk ilk sırada olmak üzere düzinelerce yüksek profilli kullanıcının hesabını ele geçirerek paylaştıkları tweetlerle 118.000 doların üstünde bir değerde Bitcoin elde ettiğini belirten Akkoyunlu, ünlü isimlere ait söz konusu yüksek takipçili hesapların sahibi olduğu mavi tikin, muhtemel hack durumlarında kullanıcıların kandırılmasını bir hayli kolaylaştırdığını söylüyor.

Kullanıcıların gerçek olamayacak kadar olağan dışı tweetlere temkinli yaklaşması gerekli olduğu uyarısında bulunan Akkoyunlu, “Bir hesabın, gerçek bir şahıs veya kuruma ait olup olmadığını anlamak için isim, soy isim ve profil resmi yerine kullanıcı adına bakılması gerekmektedir.€ diyor.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir