Evde Yapılabilen Corona Virüs Testine Onay

Amerika’nın gıda ve ilaç düzenleme kurumu FDA, dün 30 dakika içerisinde sonuç veren ve bütünüyle evde yapılabilen Covid-19 test kiti için onay verdi.

Amerika Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) yapılan bir açıklamada, kurumun, California merkezli Lucira Health şirketinin üretmiş olduğu tek kullanımlık, bütünüyle evde yapılabilen ve 30 dakikada sonuç veren Kovid-19 test kitinin acil durumlarda kullanımını onayladığı belirtildi.

Bununla beraber kullanımının en başta sınırlı olacağı ve reçeteyle verileceği kaydedilen kitin hekimlerin ofisinde ve diğer test alanlarında da kullanımına müsaade edildiği aktarıldı.

14 YAŞINDAN BÜYÜKLER UYGULAYABİLECEK
FDA’nın açıklamasına göre kendi sağlık hizmetleri uzmanları tarafından Covid-19 olduğundan şüphelenilen 14 yaşındakiler ve daha büyükler burunlarından sürüntü örneği alarak testi uygulayacabilecekler.

Test için kullanıcının burundan örnek alması ve taşınabilir bir cihaz biçiminde tasarlanan kitin içerisine koyması gerekmektedir. Test sonucu cihazın ekran biçiminde ışıklandırılmış bir bölümünde gösteriliyor.

300 CİVARI TEST ONAYLANDI
Bugüne kadar FDA, 300 civarı test kitini onayladı. Söz konusu kitlerde testlerin büyük çoğunluğunun bir sağlık çalışanı tarafından burundan örnek alınarak laboratuvar ortamında yapılması gerekmektedir.

FDA yetkililerinden Jeff Shuren “Şimdi Covid-19 bulaşmış olabilen Amerikalılar, (test) sonuçlarına göre kendilerini ve etrafındakileri korumak için hemen harekete geçebilecek.” ifadesini kullandı.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, Amerika’da 11 000 000 695 bin 711 kişide Covid-19 tespit edildi, salgın sebebiyle 254 bin 255 kişi hayatını kaybetti.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir