Cilt Hissi Veren Gerilebilir Fiber-Optik Sensörler Geliştirildi

Cornell Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, insan derisi gibi gerilme, basınç ve bükülme gibi hisleri algılayabilen gerilebilir sensörler geliştirdiler.

Deformasyon, esnek fiber optik sensörler içerisindeki optik yollardaki değişikliklerle ölçülür. ‘Dokunma’ hissi sağlayarak, sensörler tıbbi yumuşak robotlar ya da protezler için ek işlevsellik sağlayabilir ve ayrıca Fizik Tedavi ve spor tıbbındaki kuvvetleri ölçmede faydalı olabilir.

Makinelerin cildin dokunsal hissini taklit ederek çevrelerini fiziksel olarak hissetmelerine ve keşfetmelerine izin vermek şu an için aktif bir araştırma alanıdır. Potansiyel ödüller, vücuda girebilen cerrahi robotları ve kullanıcılarına dokunma hissi veren Robotik protezleri içerir.

Diğer uygulamalar, belirli bir egzersiz ya da aktivite yaparken bir hastanın uyguladığı kuvvetler gibi fizik tedavi için yeni veri türlerinin kilidini açmayı içerebilir. Şu anda, bu tür bir terapi, hastanın hareketlerini değerlendirmek için hareket izlemeyi içerebilir, ancak ilgili kuvvetleri ölçmenin güven duyulan bir yolu yoktur.

Araştırmaya katılan bir araştırmacı olan Rob Shepherd,” şu an için, algılama çoğu zaman vizyonla yapılır ” dedi. “Gerçek hayatta dokunuşu nerdeyse hiç ölçmüyoruz.

Bu cilt, kendimizin ve makinelerin dokunsal etkileşimleri şu an için telefonlarımızdaki kameraları kullanmış olduğumuz şekilde ölçmelerine izin vermenin bir yoludur. Dokunuşu ölçmek için görme kullanıyor. Bu, ölçeklenebilir bir biçimde yapmanın en ideal ve pratik yoludur.”

Bu en son teknoloji, bükülme ve deformasyon gibi fiziksel deformasyonu ölçmek için fiber optik kablolar kullanır. Sensörler, biri emici boyalar içeren elastomerik çekirdekler içeren tüplerdir.

Bir LED, çekirdek boyunca ışık sağlar ve kırmızı-yeşil-mavi bir sensör çipi, tüpün deformasyonunun bir göstergesi olarak çekirdek boyunca ışık yolundaki değişiklikleri ölçer.

Şimdiye kadar, araştırmacılar sensörlerini hemde bir batarya ile donatılmış ve Bluetooth özellikli bir eldivenin parmaklarına yerleştirdiler, bu şekilde eldivenin hareketleri ve sensörler üstünde hareket eden kuvvetler hakkında veri iletebildiler.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir