Bill Gates’den Covid-19’a Karşı 70 000 000 Dolar Ek Bağış

Amerika’li milyarder Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in kurucusu olduğu Bill Melinda Gates Vakfı Covid-19’a karşı 70 000 000 dolar ek fon sağlayacağını açıkladı.

Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in kurmuş olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı’nın corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirilecek aşıya herkezin eşit erişimini sağlamak amacıyla 70 000 000 dolar ek fon sağlayacağı duyuruldu.

2000 senesinde kurulmuş olan vakıf COVAX Gelişmiş Pazar Taahhüdü’ne (AMC) 50 000 000 dolar, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’na (CEPI) da 20 milyon dolar ödeme yapacağını fotoğrafı olarak açıkladı.

İŞTE BİLL GATES VE EŞİNİN YATIRIM YAPTIĞI 4 AŞI ÜRETİCİSİ
Microsoft’un kurucusu Bill Gates Amerika merkezli şirketteki görevini bıraktıktan sonra tüm mesaisini hayır işlerine ayırmış durumda.

Online alışveriş platformu Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin ikinci ismi olan Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in yönettiği Gates Vakfı, dünyanın ortak gündemi haline gelen corona virüse karşı bir çok projeye destek sağlamış durumda.

2008 senesinden itibaren Gates Vakfı’na servetlerinden yaklaşık 45 milyar dolar aktaran çift, corona virüse karşı geliştirilen 4 projeye destek oldu.

Geçtiğimiz haftalarda aşı çalışmalarında en umut vadeden projenin Pfizer’a ait olduğunu belirten Bill Gates, vakıf adına söz konusu şirkete ilk yatırımı 2002 senesinde yapmıştı.

Corona virüs aşısını Türk bilim adamları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin sahip olduğu BioNTech firması ile beraber geliştirmekte olan Pfizer, üçüncü faz klinik deneylerde hastalığın bulaşmasının % 90 engellendiğini duyurmuştu.

Gates Vakfı BioNTech’e ilk yatırımını ise corona virüs salgınından önce gerçekleştirdi. Vakıf, 2019 senesinde BioNTech’e 55 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

BioNTech, Gates Vakfı’nın dikkatini çeken tek Alman biyoteknoloji şirketi değil. Gates çiftinin yönettiği vakıf, 2015 senesinde CureVac’a 52 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Şirket geride bıraktığımız haftalarda yapmış olduğu açıklamada Covid-19 aşı adayının ilk klinik aşamaya geldiğini duyurmuştu.

Gates Vakfı 3 sene önce HIV’e karşı piyasada bulunan tedavi yöntemlerinden daha az maliyetli bir yol bulunmak için yola çıkan Vir Biotechnology’e de yatırım yapmıştı.

Vir Biotechnology corona virüs salgını ile beraber bu alanda da araştırmalar başlattığını duyurmuştu.

Vir Biotechnology, İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ile beraber corona virüse karşı geliştirilen antikor tedavisinin son aşama insan deneylerine geçtiğini duyurmuştu.

‘Vir-7832’ olarak isimlendirilen tedavinin tüm testleri başarıyla geçmesi durumunda 2021 senesinde piyasaya sürülebileceği belirtiliyor.


Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir