Yerli ve Milli 3D Yazıcı Üreticisi Yatırım’la Dünyaya Açılıyor

Türkiye’nin yerli ve milli 3D yazıcı üreticisi Zaxe, 8 000 000 TL’lik yatırım aldı. KVK, Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar’dan alınan bu yatırımın ardından şirket, dünya pazarına açılmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli 3D yazıcı üreticilerinden Zaxe, aralarında KVK, Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın ve telekomünikasyon ve teknoloji alanlarının deneyimli ismi Muzaffer Akpınar’ın bulunduğu bir grup yatırımcıdan 8 000 000 TL yatırım aldı. Alınan bu yatırımla eğitim ve sanayi piyasasında kullanılacak olan Zaxe 3D yazıcılarının geliştirilmesi ve 2 senede Ar-Ge çalışmaları tamamlanan bireysel kullanıcılara yönelik yeni 3D yazıcı modellerinin Türkiye ve dünya pazarına sunulmasını amaçlanıyor.

Zaxe, 2015 senesinde yerli ve milli 3D yazıcı üretmek hedefi ile Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından kuruldu. İkili, Zaxe markası ile ilk ürünleri X1’i 2016 senesinde piyasaya çıkardı. Verilen bilgiye göre bu model hali hazırda 400’den fazla eğitim kurumunda kullanılmaktadır.

2017 senesinde Keiretsu Melek Yatırımcı grubundan aldığı destek ile üretim ve Ar-Ge çalışmalarına hız veren Zaxe, yeni modelleri ile eğitim kurumlarına ilave olarak, KOBİ ve sanayi kuruluşlarına uygun Z serisi modellerini de satışa sundu.

2019 senesinde Genel Müdür Emre Akıncı’nın takıma katılmasıyla firma B2B segmentine ek B2C’yi de hedefine alarak, 4 yeni modelle geliştirmiş olduğu ürün gamını Türkiye pazarının beraberinde dünya pazarına da sunmak için çalışmalara başladı.

€ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİP’

Ülkelerin üretim ekonomisi için stratejik öneme sahip olan 3D yazıcı piyasasının Türkiye’de ve dünyada çok hızlı büyüdüğünü dile getiren Akıncı, “Zaxe, geliştirmiş olduğu yerli ve milli 3D yazıcılar ile Türkiye ekonomisine gerek ülke dışına bağımlılığının azaltılması gerekse stratejik açıdan ihtiyaç duyduğumuz tüm üretimin ülkemizde yapılmasına çok büyük bir fayda sağlayacaktır” dedi.

Zaxe aldığı yatırım ile üretim kapasitesini artırarak, ev ve okullarda bireysel kullanıcılar tarafından da kullanılabilecek yeni nesil 3D yazıcılarını tüm Türkiye’ye sunmaya hazırlandığını duyurdu. Bu amaç doğrultusunda, Zaxe’nin yatırımcıları arasında yer alan KVK’nın Türkiye genelindeki satış ve teknik destek ağı da kullanılacak.

HEDEF YURTDIŞINA İHRAÇ ETMEK

Zaxe’nin kurucusu Baki Gezgen “Bu yatırım Zaxe üretim süreçlerine ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük hız kazandıracaktır. Geliştirmekte olduğumuz yeni 3D yazıcılarımız ile teknoloji ihraç eden bir şirket olmak en büyük amacımız” ifadelerini kullandı.

4 FARKLI 3D YAZICI MODELİ

Şu anda 400’ün üstünde eğitim kurumunun beraberinde farklı sektörden kuruluşlara 3D yazıcı çözümleri sunan Zaxe’nin xlite, X2, Z1 ve Z1+ olmak üzere 4 adet 3D yazıcı modeli bulunuyor. 3D yazıcılarla beraber Türk yazılım mühendisleri tarafından, 7’den 70’e tüm kullanıcıların 3 adımda baskı alabilmeleri için geliştirilen xDesktop yazılımı bedava dağıttığı olarak verilmekte.

€YABANCI FONLAR TAKİBE ALDI

Şirketin stratejik büyümesinden ve yatırım adımlarının planlanmasından sorumlu kurucu ortak Aydonat Atasever ise şunları söyledi: “3D Teknolojiler ile alakalı yabancı fonlar hem şirketimizi hem de Ar-Ge kadromuzu yakından takip etmeye başladı. Zaxe markasının küresel pazarlarda ürünlerinin satılmaya başlaması ile firmamızın değerlemesinin çok hızlı şekilde yukarı çıkacağını düşünüyoruz.€Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir