Tarihin En Büyük Tekelleşme Davası Apple ve Google’ı Nasıl Etkileyecek?

Amerika Adalet Bakanlığı ve 11 eyalet, teknoloji şirketi Google‘a “yasa dışı tekel oluşturarak rekabeti engellemek” suçlamasıyla dava açtı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre Google Apple’a her sene milyarlarca dolar ödüyor. Dava sebebiyle bu anlaşmanın son bulma ihtimali ortaya çıktı.

Peki böyle bir durumda Apple ve Google’ın kaybı ne olacak?

Axios’un dava dosyasında yer alan bilgilerden derlediği habere göre, Google Apple’a her sene milyarlarca dolar ödüyor.

Söz konusu anlaşmaya göre, Google, Apple’ın akıllı telefon modeli iPhone’ların internet tarayıcısı Safari’nin varsayılan arama motoru olmak için Apple’a senede yaklaşık 11 milyar dolar ödüyor.

Bu rakam Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet’in kârının üçte birisi olarak dikkat çekiyor. IPhone kullanıcılarının ise Google’ın arama hacminin % 50’sini oluştuğu ifade ediliyor.

Amerika tarihinin bu en büyük anlaşmalarından birisi olan Apple Google işbirliği açılan dava ile tehlikeye girdi.

Yaklaşık 15 senedir süren bu anlaşmanın sona ermesi iki şirket için de en kötü senaryo. Zira dava sonrası bu anlaşmanın sona ermesi durumunda Google’ın kaybettiği trafiği telafi edecek bir aksiyon planı bulunmuyor.

Şirketin anlaşma olmadan iPhone kullanıcılarının tamamını Google aramalarına yönlendirmesinin imkansız olduğu belirtiliyor.

Apple tarafında en büyük kayıp ise en önemli gelir kalemlerinden birisini kaybetmek olacak. Zira Apple’ın senelik kârının % 15-20’si arasında bir oran Google’dan geliyor.Makaleyi Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir